تبلیغات
عكس بازیكنان - انوشه انصاری ، نخستین فضانورد ایرانی

عكس بازیكنان

انوشه انصاری ، نخستین فضانورد ایرانی  

7rooz.myblog.ir

 

انوشه انصاری ، نخستین فضانورد ایرانی آماده می‌شود كه در بهار سال آینده به عنوان نخستین زن گردشگر فضایی جهان با فضاپیمای روسی "سایوز" به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر كند.

انصاری اگرچه به عنوان یك گردشگر فضایی و با پرداخت مبلغی كلان جواز سفر به فضا را دریافت كرده است ولی مشكل می‌توان سفر این نخستین فضانورد ایرانی را سودای ماجراجویانه و پرهزینه یک زن ثروتمند برای كسب عنوان نخستین زن گردشگر فضایی دانست؛ خصوصا این كه انصاری و خانواده‌اش نام‌هایی كاملا شناخته شده در عرصه تحقیقات فضایی هستند.

به گفته "انصاری" وی در سالهای كودكی خود مجموعه تلویزیونی "استار ترک" را از تلویزیون ایران با علاقه تماشا می‌كرده و همواره یكی از بزرگترین آرزوهایش سفر به خارج از جو زمین و تماشای كره زمین از فضا بوده‌ است. خانم انصاری می گوید : "کاوش فضا جزء آرزوهای کودکی من بود که حالا برایم قابل لمس شده است."

7rooz.myblog.ir

"انصاری" در اوایل سال میلادی جاری آزمایشهای پزشكی دشوار لازم برای سفر به خارج از جو را با موفقیت پشت سرگذارده و چند ماه در پایگاه فضایی "استار سیتی" در خارج از شهر مسكو تحت آموزشهای فضایی بوده‌است.

پایگاه فضایی "استار سیتی" همان مكانی است كه "یوری گاگارین" به عنوان نخستین انسان فضانورد در سال ۱۹۶۱در آن برای سفر به فضا آموزش دیده بود و هم‌اكنون انصاری نیز به عنوان نخستین توریست فضایی زن در همین پایگاه خود را برای سفر به خارج از جو زمین آماده می‌كند.

تاكنون سه توریست فضایی با پرداخت ۲۰میلیون دلار به این شركت و آژانس فضایی روسیه، به سلامت به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر كرده و به زمین بازگشته‌اند و "انوشه انصاری" چهارمین و یا پنجمین توریست فضایی جهان و نخستین توریست زن فضانورد خواهد بود.

انصاری در آموزشهای فضایی گسترده خود با موارد متنوع نظیر روش تحمل فشار شدید ناشی از شتاب سفینه در هنگام پرتاب و حتی شلیك اسلحه جهت دفاع از خود در برابر حیوانات وحشی درصورت فرود اضطراری در جلگه‌های وسیع روسیه آشنا شده‌است.

"انوشه انصاری" علاوه بر علاقه‌مندی به سفر به فضا خود نیز هم‌اكنون در زمینه سرمایه‌گذاری برای تولید سفینه‌های فضایی ویژه حمل توریستهای فضایی با شركت "اسپیس ادونچرز" و همچنین آژانس فضایی روسیه وارد مذاكره شده‌است.

انوشه انصاری كه در سال 1967 (1347) در تهران به دنیا آمده، در سال 1984 (1364) به همراه خانواده‌اش به آمریكا رفت. پس از به پایان رساندن دبیرستان ، در دانشگاههای جورج میسون و جورج واشنگتون به آموختن پرداخت و با درجه بالا در رشته‌های مهندسی کامپیوتر و برق آموزش خویش را به پایان برد. 

 پس از ازدواج با مشارکت همسرش، حمید انصاری، شرکت Telecom Technologies Inc را در سال ۱۹۹۳ در تگزاس بنیان‌ گذارد. این شرکت که در حوزه‌‌ وسایل مخابراتی متمرکز بود، به زودی موفقیت‌های بزرگی کسب کرد و درآمدش در سال ۱۹۹۹ به ۲۵.۵ میلیون دلار رسید. ثروت وى را بیش از ششصد میلیون دلار برآورد مى كنند. در سال ۲۰۰۰، پس از دریافت جایزه‌ برتری در کارآفرینی (Entrepreneurial Excellence Award)، عکس انوشه انصاری بر روی جلد Working Women ظاهر شد.

علاوه بر این، Ernst and Young در سال ۱۹۹۹ او را به عنوان کارآفرین سال شناختند. در سال ۲۰۰۲، مجله‌ Fortune نام او را در میان «برترین ۴۰ نفر زیر سن ۴۰ سال» گذاشت که به معرفی جوانان موفق در آمریکا اختصاص دارد.

انوشه انصاری به دلیل علاقه به فضانوردی،جایزه ۱۰ میلیون دلاری انصاری-ایکس را به اولین فضاپیمای خصوصی (تجاری) که به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتر برسد، و بتواند این کار را در عرض دو هفته دوباره تکرار کند، اهدا کرد. همان‌طور که تصور می‌شد، این جایزه شرکت‌های خصوصی زیادی را تشویق به سرمایه‌گذاری در توریسم فضایی کرد.

۲۴ تیم از ۷ کشور، در این رقابت شرکت کرده و پروازهای آزمایشی خود را در تابستان سال گذشته آغاز کردند، و اولین مجموعه از پروازها از اواخر شهریور 1384 آغاز شد. برنده جایزه انصاری-ایکس فضاپیمای SpaceShipOne بود، که با پروازهای موفقش 7 و 12 مهرماه 1384 در مسابقه برنده شدادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 فروردین 1388 توسط مجید اندرونی
درباره وبلاگ